Workshopy

ukázka z workshopu
ukázka z workshopu

Všechno o pastelu během dvou dnů! Když dávám dohromady program kurzů, tak přemýšlím nad tím, co bych já osobně chtěl získat při návštěvě takového kurzu a co bych si chtěl odnést. Jsou to především informace, znalosti, které mne posunou dále - vědět, jak na to, jak pokračovat, jak sám sebe zdokonalovat, jak na sobě pracovat a aby poukázal někdo na mé chyby, proč se nemohu hnout dál...

Malování/kreslení je především zabava, relax, ale je dobré i na něčem stavět, abychom měli radost nejen z onoho procesu vzniku, ale i z výsledku. Jsem přesvědčen, že malovat může opravdu každý, stačí jen chtít, dát tomu trochu trpělivosti a času a výsledek se vždy dostaví.

Rád tvrdím, že mé workshopy jsou jako autoškola. Řeknou Vám co a jak, naučí Vás základy, bez kterých se na silnici neobejdete, ale teprve sami, najetými kilometry získáváte jistotu, zkušenosti, vlastní styl jízdy. Ale stále se držíte pravidel, které jste dostali v autoškole. A na těchto principech já stavím své "lektorství". Jde především o to, abych z Vás dostal sebe samého, abyste se projevily sami v malbě a zapojili i vlastní invenci. Na kurzech nepoužívám žádné šablony a tak veškeré obrazy vznikají od první čárky, jen na základě Vašich vjemů a já se jen snažím postupně směřovat ke zdárnému cíli. A jako třešínkou je, že si odnesete hotový obraz...

Vystavuji termíny, které specifikuji vždy na nějaké téma. Základy a portrét, zvířata, pro náročnější. Rád pořádám dvoudenní workshopy, víkendové. Kreslení se snažím rozložit tak, aby člověk vstřebal nové infomrace, rovnou je praktikoval, nepospíchal na obraz a měl mezi nimi i trochu časový odstup.

Ohlasy z workshopů

Na Michalovo workshopech sem byl čtyřikrát a pokaždé mi kurz přinesl něco jiného,buď posun v technický zdatnosti,nebo jen krásný uvolňující víkend.Na první kurz jsem se psychicky připravoval a uklidňoval se že to zvládnu,po shlédnutí předlohy mne napadla jen jediná věta „tohle nikdy nenamaluju,se asi zbláznil.“ Přes víkend mne Michal naučil jak se dívat na objekt,jak správně pracovat pastelem,díky světlu a stínu vytvářet objem... a jak otevřít lahev vína vařečkou. Dnes je ze mne celkem slušný výtvarník a nabité zkušenosti z Workshopů mi velice pomáhají v mojí tvorbě.

PS:noste na workshopy otvírák na víno

PŘEMYSL GRÁF

K Michalovi jezdím druhým rokem a dokud bude workshopy dělat (a já doufám, že hooodně dlouho), budu k němu jezdit. Od prvního kreslení u něj mám jasně dané dárky k narozeninám, svátku, Vánocům.. A ač se někdy vztekám, když mi to v mých očích nejde tak, jak bych chtěla, miluju to. Čím dál víc. Navíc, nemohla bych si vybrat líp.

PETRA MOUCHOVÁ

Už delší dobu jsem se chystala navštívit workshop Michala Janovského. Věnuji se převážně kresbám uhlem a chtěla jsem vyzkoušet pastel a to hlavně portrét v barvách.Mohu říct že víkend strávený pod vedením Michala byl naprosto dokonalý. Krásně vše vysvětlil, názorně ukázal, poradil co a jak používat a čeho se vyvarovat. Osobně mě to dalo hodně, zjistila jsem, že hlavní je se nebát použít barvy a nejdůležitější je chtít a zkoušet. Brzo po workshopu jsem si troufla na opravdu náročný portrét a výsledek stál za to.

ZITA RUDINSKÁ