Michal Janovský

Michal Janovský
Narozen: 7.12.1984

Vzdělání a zkušennosti:
  • Střední umělecko průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově 2000-2004
  • Vyšší odborná škola sklářská v Novém Boru 2004-2007
  • Od roku 2010 spolupráce s národním parkem České Švýcarsko na obnově drobných sakrálních památkách

Výstavy

  • Mezinárodní veletrh umění v Českých Budějovicích 2015 (hlavní ocenění, 1. místo kresba)
  • Mezinárodní veletrh umění v Českých Budějovicích 2016 (hlavní ocenění)
  • Výstava "Kontrasty" v Knupp Gallery Prague 2017
  • Mezinárodní veletrh Artfest Praha 2017
  • Výstava "Divnotaje" v Knupp Gallery Prague 2018
  • Výstava "Šerosvět" v České Lípě 2018

Umělec Michal Janovský je nejen vynikající portrétista, ale duší též zapálený rocker. A možná - nebo právě proto - má jeho naturalistické dílo v sobě tak hluboce silnou, někdy až velice drsnou dynamiku. Pozoruhodné je, že jeho výtvarnou techniku nelze na první pohled přesně určit. Místy se totiž zdá, že ji svým osobitým stylem upozadil a povýšil na nový styl realistické malby. Je hodně nahlas, někdy až metalově řve.

Umí dokonale zachytit výraz portrétované osoby, jeho obrazy působí velice horce, vzrušeně dýchají, máte chuť se jich dotýkat, sálá z nich teplo a život. Jsou nespoutané a vyzařuje z nich živočišnost. Ženy, které se dívají z jeho pláten, jsou sice tajemné, ale hlavně velice smyslné, rozhodně ne naivní nebo něžná stvoření. Je v nich přesně ta osudovost Evy, Heleny a dalších nezapomenutelných žen v historii lidstva. Svádí a přitahují. A na jejich věku vůbec nezáleží. I ve tváři staré dámy zachycené Janovským, je znát ten věčný šmrnc a glamour jiskra, co nikdy nemůže stářím vyhasnout. Kdo se umí dívat, ten vidí.

Janovského muži jsou "neklidní". Umělec rád ztvárňuje zejména válečníky, domorodce a hudební legendy. Všichni mají společnou jistou rozervanost a divokost, jsou vše, jen ne nudní. Janovský pracuje pastelem s neuvěřitelnou intenzitou a přesto s neobyčejnou lehkostí, pod jeho rukama vzniká transformace všech zvuků a tónů světa i vesmíru v tepající vizuální objekt.

Na tvorbě umělce - a na něm samém - je znát rozhodnost, přímost a hlavně touha po obrovské životní jízdě, má v sobě velký potenciál uspět, protože se nebojí i výrazně expresivních výrazů, které nejsou jen okázale krásné, ale mohou i děsit. Což je ovšem pro diváka velice přitažlivé, neboť jeho dílo nikdy nenudí.

PhDr. Renáta Mužíková, PHD. Art curator

Videa